“Математически модели, методи и алгоритми за решаване на трудни оптимизационни задачи за постигане на висока сигурност в комуникациите и по-добра икономическа устойчивост”

Проект № КП-06-Н 52/7 от 19.11.2021 г., финансиран от Фонд „Научни изследвания” на Министерството на образованието и науката, с ръководител проф. д-р Васил Георгиев Гуляшки

Наименование на проекта:

Математически модели, методи и алгоритми за решаване на трудни оптимизационни задачи за постигане на висока сигурност в комуникациите и по-добра икономическа устойчивост

Основна научна област:

Математически науки и информатика

№ на договор:

КП-06-Н 52/7 от 19.11.2021 г.

Ръководител на научния колектив:

проф. д-р Васил Гуляшки

Финансираща организация:

Фонд „Научни изследвания“, Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания – 2021 г.

Базова организация:

Институт по информационни и комуникационни технологии към Българска академия на науките (ИИКТ-БАН)

Партньорска организация:

Технически университет – София (ТУ)

Описание на проекта

Цел на проекта

Основната цел на проекта е свързана с формулирането на математически модели и разработването на методи и алгоритми за решаване на трудни оптимизационни задачи за постигане на висока сигурност в комуникациите, по-добра енергийна устойчивост и по-добра устойчивост в икономиката.

Задачи

Задача 1

Задълбочен анализ на последните научни изследвания в областта на моделирането и алгоритмите, приложими при решаването на оптимизационни задачи за постигане на висока сигурност в комуникациите.

Задача 2

Обзор и анализ на математическите модели, методи и алгоритми, приложими при решаването на задачи за намиране на оптимални производствени разписания.

Задача 3

Обзор и анализ на математическите модели, методи и алгоритми, приложими при решаването на задачи за по-добра устойчивост в икономиката.

Задача 4

Обзор и анализ на математическите модели, методи и алгоритми, приложими при решаването на оптимизационни задачи за микромрежи с цел постигане на по-добра енергийна устойчивост.

Задача 5

Формулиране на математически модели за решаването на изброените по-горе типове задачи.

Задача 6

Разработване на методи и алгоритми, приложими при решаването на изброените по-горе типове задачи.

Задача 7

Повишаване на квалификацията на колектива и придобиване на нови знания и умения.

Резюме на проекта

В съвременния свят, разтърсван от пандемии, икономически кризи и природни бедствия се налага вземане на решения от различно естество и възникващи на различни управленски нива, което е свързано с бързото съставяне на планове за развитие, оптимални разписания за изпълнение на последователности от дейности, обмяна на данни чрез сигурни комуникации. Това изисква експертни познания и формулиране на адекватни математически модели, разработването и използването на различни обосновани методи и алгоритми за високо ефективно решаване на трудни оптимизационни задачи. Същността на еднокритериалните модели гарантира получаването на строго оптимално решение, а използването на многокритериални модели осигурява получаването на Парето-оптимални решения. При моделите за групово вземане на решение се цели намиране на подходяща обоснована алтернатива, която дава най-добро решение на съответния проблем. При всички тези модели и алгоритми за подпомагане процеса на вземането на решения се вземат предвид различни количествени и качествени критерии.
Основната цел на проектното предложение е свързана с формулирането на математически модели и алгоритми за решаването на трудни оптимизационни задачи за разписания и за постигане на висока сигурност в комуникациите и на по-добра устойчивост в икономиката при преодоляване на бедствия и кризи. За реализирането на тази цел е планирано:


При повишаването на сигурността в комуникациите ще се разглежда предаването на видео, аудио и текстови файлове. За разработването на високоскоростни, евтини и ниско-мощни комуникационни системи ще се използват програмируеми матрици (FPGA). Концептуалните модели ще изграждат с помощта на MATLAB Simulink. Хардуерните модели ще се разработват с помощта на Xilinx System Generator.
Определянето на разписанията включва съставянето на модели и разработването на методи и алгоритми за решаването на комбинаторни оптимизационни задачи за операции на машини, както и за разпределението на материални и човешки ресурси.
По-добрата икономическа устойчивост е свързана с формулирането на модели, отчитащи нестандартни фактори в условията на пандемии, природни бедствия и кризи, оптимална адаптация, минимизиране на рисковете, както и с разработването и прилагането на модерни ефективни методи за решаването на съответните оптимизационни задачи.
Актуалността на проектното предложение се обуславя от необходимостта от вземането на добри управленски решения, които съответстват на актуалните тенденции в икономиката и предизвикателствата пред нея.